نایت گارد (محافظ شب)

برخی از افراد به هنگام خواب و یا در شرایطی که دچار استرس و ناراحتی می باشند، به طور ناخواسته و غیر ارادی دندان های خود را به هم فشار می دهند و با حرکت فک، دندان های خود را هم می سایند که این افراد مبتلا به دندان قروچه و یا بروکسیسم می باشند. این فعالیت غیر ارادی، یکی از شایع ترین اختلالالا خواب بوده و علائمی مانند درد در ناحیه فک، گوش و سر را ایجاد می کند. دندان قروچه می تواند اثران مخربی برای فرد داشته باشد و در موارد شدید حتی منجر به ارتویت مفاصل شود. افرادی که این شرایط را دارند، برای حفاظت از دهان و دندان خود باید از نایت گارد (Mouth Guards) استفاده نمایند، البته نایت گارد برای درمان دندان قروچه نمی باشد و تنها برای حفاظت از فک و دندان ها مورد استفاده قرار می گیرد.

 

نایت گارد تمام فشار موجود به دندان ها و فک را در هنگان دندان قروچه به خود جذب می کند. در واقع زمانی که به جای فشار دادن فک و سابش دندان ها، این فشار جذب نایت گارد شود، به علت تماس پیدا نکردن فک ها با هم، دندان ها و فک سالم می مانند و دچار آسیب دیدگی نمی شوند. برای انتخاب نوع نایت گارد، دندانیزشک با توجه به شدت مشکل بیمار بهترین و مناسب ترین محافظ شب را برای بیمار انتخاب می کند.

 

برای ساخت نایت گارد نیاز به چند بار مراجعه به مطب دندانیزشکی می باشد که ابدا دندانپزشک از دندان های بیمار قالبی تهیه کرده و آن را برای ساخت به لابراتوار می فرستد.

 

مراقبت از محافظ دهانی و تمیز نگه داشتن آن اهمیت بسبار زبادی دارد، زیرا نایت گارد می تواند مکان مناسبی برای رشد انواع باکنری ها باشد و اگر به تمیز بودن آن توجهی نشود می تواند مشکلالات بیشتری را برای دهان و دندان ایجاد نماید. بعد از خارج کردن نایت گارد از دهان خود، آن را با آب گرم و مسواک نرم بشویید و کاملالا خشک در محفظه ی مخصوص نگهداری نمایید.