ترمیم دندان

زمانی که دندان شما پوسیده میشود دندانپزشک برای درمان آن بخش های پوسیده و عفونی شده را برداشته و جای آن را با مواد مخصوص پر میکند . برای پر کردن دندانهای پوسیده مهتوان از انواع مواد ترمیمی استفاده نمود .دو ماده ترمیمی بسبار متداول که برای پر کردن مورد استفاده قرار میگیرد کامپوزیت و آمالگام میباشد . ترمیم با کامپوزیت :

 

همانطور که قبلا هم توضیح دادیم ابتدا سطح دندان پوسیده از پوسیدگیها تصیز میشود سپس آماده ترمیم میشود .

 

ترمیم دندان با کامپوزیت ( مواد همرنگ دندان ) به صورت لایه لایه انجام میشود و نهابتا سطح ترمیم صاف و پالیش میشود تا به شکل دلخواه دندان دربیاید . کامپوزیت با چسب مخصوص به نام باندیگ به دندان متصل میشود . ترمیم آمالگام :

 

آمالگام دندان شامل یک پودر از فلزات مختلفی مانند نقره ،قلع ،مس و روی است که با جیوه مایع ترکیب شده و به صورت خمیر نقره ای رنگی در می آید که برای پر کردن دندان مناسب آست .

 

آمالگام دندان به وسبله ابزاری مخصوص داخل حفره دندان که قبلا پوسیدگی آن خارج شده قرار میگیرد و بلدی های آن توسط دندانپزشک بررسی شده و به شکل دندان دراورده میشود

 

نگرانی در مورد بخار جیوه ای که داخل آمالگام وجود دارد طبیعی است اما بررسی ها نشان میدهد میزان جیوه موجود در آمالگام بسبار کمتر از جیوه موجود در هوا و یا غناهای دربایی است . پس ترمیم دندان با آمالگام یک روش مطمئن و ایمن برای پر کردن دندان است .

 

همچنین استحکام بالا و قیمت مناسبتر نسبت به کامیوزیت از مزایای آمالگام است . میزان پوسیدگی مجدد اطراف آمالگام نسبت به کامیوزیت کمتر است .

 

مراحل پر کردن آمالگام نسبت به کامپوزیت راحتتر است و همچنین عمر آمالگام بیشتر از کامپوزیت است .