لمینیت ونیر

لمیت سرامیکی دندان که قیمت آن نسبتا بالاتر از کامهوزیت ونبر است، در اکنر موارد نهاز به تراش و گاهی فرم دهی دندان دارد و در لابراتوار ساخته میشود اما از نظر انتخاب نوع جنس و شفافیت تنوع بیشتری دارد و البته ظاهر زیبای آن که یکی از مهمترین پارامتر های انتخاب توسط افراد است. به علت کیفیت و ماندگاری بیشتر این نوع از ونیر برای افراد بهتر است.

 

لمینت دندان روکش نازکی است که همرنگ دندان، و جهت بهبود زیبایی لبخند و ظاهر کلی فرد طراحی شده است. وقتی قطعات کوچک لمهنت روی دندان ها قرار میگیرند، باعت تفییر رنگ، شکل، اندازه یا طول دندانها به وضهیت دلخواه فرد می شوند. لمینتها بجز مزایای زیبایی شناختی، مزایای دیگری نیز دارند از جمله اینکه در مقایسه با مینای دندان، مقاومت و قدرت دندان ها را افزایش می دهند و با پوشاندن ناهمترازی و سابر عیوب دندان، ردیف دندانها را مرتب و یکنواخت نشان می دهند.

 

لمینت‌ها از جنس سرامیک تهیه میشود .لمینت های دندان چینی بهتر از کامیوزیتت رزین در برابر لکه ها مقاومت می کنند. بعضیها روکش های پرسلن را از این نظر که در برابر لکهها مقاومترند و ویزگیهای بازتابش نور در آنها به دندانهای طبیعی نزدیکتر است، ترجیح می دهند. شما باید درباره انتخاب بهترین و مناسبترین درمان زیبایی برای دندانهایتان با دندانپزشک مشورت کنید.

 

همان طور که می دانید داشتن لبخندی زیبا یکی آز معیار های زیبایی می باشد. لمینت دندان با پوششی که بر روی دندان های زرد شده ایجاد می کند می تواند طرح لبخند شما را زیباتر کرده و اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

 

معمولا برای نصب لمینت های دندانی باید مقداری از تاج دندان تراش داده شود اما میزان این تراش نسبت به روکشهابسیار کمتر می باشد و آسیب چندانی به دندان ها وارد نمی شود.

 

با توجه به این که لمینت دندان ها در رنگ های مختلف موجود می باشند می توان نزدیک ترین رنگ که به رنگ دندان های طبیعی نزدیک باشد را انتخاب کرد.

 

چه افرادی نی توانند دندان های خود را لمهنت کنند؟ لمینت دندان برای افراد زیر مناسب نیس و توصیه نمیشود:

 

۱فرادی که دندانهای آنها به دلیل پوسیدگی با بیماری لثه فعال ناسالم است.

 

افرادی که دندان آنها در نتیجه پوسیدگی، شکستگی، پر ۲.کردن (در دندانهای بزرگ) ضعیف شده است. ۳.کسانی که روی سطح دندان خود مینای کافی ندارند.

 

۴.افرادی که دچار دندان قروچه هستند و دندانهای خود را به هم می سایند. زیرا این عادت می تواند باعت ترک خوردن یا شکستن روکش ها شود.

 

لمینت دندان برای شرایطی که دندان اصلی دارای نقایص کانتون، شکل یا رنگ است، گزینه ایدهآلی است و معمولا از آن برای اصلاح موارد زیر استفاده می شود:

 

مراقبتهای بعدی آز لمینت دندان

 

در صورتی که از لمینت خوب نگهداری شود، بین 7 تا 15 سال ماندگار خواهد بود. البته، نگهداری از دندانهای لمینت شده نیازمند اقدامات خاصی نبست. رعایت اصول

 

اولیه بهداشت دهان و دندان، ماند روزی دوبار مسواک زدن، هر روز نخ دندان کشیدن و شستشوی دهان با دهان شویه های ضد عفونی کننده، کفایت می کند. احتمالا دندانیپزشک به شما توصیه میکند از فشار آوردن بر دندانهای لمهنت شده جهت شکستن و خرد کردن اجسام سخت بپرهیزید، و آز سیگار کشیدن و خوردن غذاها و نوشیدنی هایی مانند چای و قهوه، که باعت تفییر رنگ دندان میشوند، خودداری کنید.

 

خطرات و نکات منفی لمهنت دندان می تواند شامل موارد زیر باشد:

 

مراحل نصب لمینت دندان غیر قابل برگشت است

در صورت ترک خوردن یا شکستن نمیتوان لمینت را ترمیم کرد.

پس از قرار دادن و تخبیت لمهنت نمس توان رنگ آن را تفییر داد. این موضوع در مواردی که رنگ لمینت با رنگ سایر دندانها مطابقت ندارد، ممکن است مشکلاتی آیجاد کند

احتمال خیلی کمی وجود دارد که لمینت از جای خود بیرون بیاید. برای کاهش این احتمال باید از جویدن و گاز گرفتن اجسام سخت به شدت پرهیز کرد

دندان لمینت شده هم مانند سایر دندانها دچار پوسیدگی میشود. در این صورت، می توان به جای لمینت از روکش کامل دندان استفاده کرد

 

عوارض و مشکلات لمینت دندان چیسست؟

 

ا.عدم امکان ترمیم : در صورتی که لمینیت دچار شکستگی یا پریدگی شود امکان ترمیم مجدد وجود ندارد و باید حتما آن را تعویض کنید.

۲.عدم برگشت پذیری لمینت : با توجه به این که هنگام قرار دادن لمهنت بر روی دندان ها مقداری از لایه سطحی دندان تراشیده می شود نمی توانید بعد از مدتی استفاده، آن را برداشته و جای آن را با چیز دیگری پر نکنید. به همین دلیل افرادی که نمی خواهند برای همیشه این حالت را تجربه کنند بهتر است از روش های محافظه کارانه تر مثل بلیچینگ استفاده نمایند.

 

۳.قیمت بالا

۴.امکان پوسیدگی دندان در صورت انجام لمینت توسط افراد غیر متخصص